رنگ آمیزی دکوراسیون داخلی,چیدمان منزل,دکوراسیون داخلی

در این پست ما می‌خواهیم در مورد انتخاب رنگی متناسب با دکوراسیون داخلی منزل و فضای شما صحبت کنیم. بهتر است کمی در مورد تئوری رنگها بدانیم.

چرخه رنگها در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.
چرخه رنگها روشی راحت برای انجام کارهایی است که می‌خواهیم نتایجش را بدانیم. دیزاینرهای داخلی، هنرمندان و معماران همگی این تئوری را فراگرفته‌اند. چرخه رنگ کلاسیک از 12 رنگ تشکیل شده است که نشان دهنده نیمی رنگ سرد و نیمی رنگ گرم است. شما می‌توانید با این رنگها به رنگهای زیبای دیگری برسید و ترکیبی بی‌نظیر خلق کنید.
رنگها در واقع عبارت اند از خود رنگ قابل تشخیص و سایه‌ها که می‌توانند قرمز، آبی، زرد و غیره باشند.
رنگهای اولیه: قرمز، آبی و زرد
رنگهای ثانویه: نارنجی، سبزی و بنفش
رنگهای دسته سوم: رنگهای اولیه را با ثانویه مخلوط می‌کنیم و رنگهای جدیدی چون فیروزه‌ای، سرخابی و غیره را خلق می‌کنیم.
سفید، سیاه یا خاکستری را بیافزایید تا رنگ و سایه متفاوت از گزینه اصلی ایجاد شود.
تن (Tone):این گزینه در واقع کیفیت میزان روشن بودن، تیرگی یا رنگ سایه یک رنگ است. بعبارتی تأثیر کلی رنگ یا نور و سایه در یک تصویر است. افزودن رنگ خاکستری روی یک رنگ بسیار تأثیرگذار است.
سایه (shade): رنگی بخصوص براساس تیره و تار بودن یک تصویر یا تقریبا شبیه به آن است: “سایه‌های مختلف آبی”. برای تغییر سایه یک رنگ سیاه را بیافزایید.
در چرخه رنگ مدرن، با رنگهای قرمز، آبی و زرد شروع می‌کنیم چرا که همه رنگها از این سه رنگ ایجاد می‌شوند. رنگهای دیگر با ترکیب دو رنگ با یکدیگر بدست می‌آیند. رنگهای گروه سوم از ترکیب رنگهای اولیه و ثانویه ایجاد می‌شوند تا رنگهای سبز، فیروزه‌ای، هلویی، بنفش و غیره بدست آیند. رنگها در تُن‌ها و درجه‌های مختلفی وجود دارند. شاید بسیار خوش شانس هستیم که تولیدکنندگان رنگ و دیزاینرها در این باره اطلاعات زیادی در دست دارند.

بنابراین وقتی رنگها را شناختیم. نوبت به این می‌رسد که از خود بپرسیم چه رنگی در منزل من شیکتر جلوه می‌کند؟

گزینه اول… منوکروم (تک رنگ)
برخلاف دنیای مد، منوکروم سفید و سیاه نیست بلکه تک رنگ است. استفاده از این مدل رنگ هم می‌تواند بدلیل جمع و جور بودن خوب باشد و هم می‌تواند بدلیل کسل کننده بودن بد بنظر برسد. اگر به دنبال طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌ای هستید که می‌خواهید بفروشید، این ایده می‌تواند بسیار برای بیننده جذاب باشد ولی اگر می‌خواهید در آن زندگی کنید، می‌تواند به شدت حوصله سربر باشد!!

برای اینکه این طرح را جذابتر نشان دهید بهتر است تمام تُنهای رنگی را در ذهن خود متصور شوید. این همان چیزی است که آن را جذابتر می‌کند. استفاده از الگوهای جسورانه یا متضاد بسیار ساده است زیرا تنها آنها را با رنگ موردنظر مطابقت می‌دهید.

یک رنگ انتخاب کنید و سپس روی آن با سایه‌ها و تُنهای مختلف رنگی کار کنید. به نوار نمودار Dulux یا Crown paint نگاهی بیندازید تا ببینید چگونه کار می‌کند. برای اینکه واقعا همه چیز هماهنگ شوند، باید انتخاب کاملی داشته باشید ولی بهتر است بدانید که مخلوط نوتالهایی چون سفید، خاکستری، فلز و چوب بسیار خوب است. لازم نیست که در طراحی دکوراسیون منزل خود مبالغه کنید.

با استفاده از هارمونی رنگها دکوراسیون داخلی خود را طراحی کنید

دو یا چند رنگ را انتخاب کنید که در کنار یکدیگر در چرخه رنگها قرار دارند و بعبارتی تشابهاتی با هم دارند و هم خانواده هستند. بنابراین قرمز کنار صورتی، آبی کنار بنفش یا زرد با رنگ سبز می‌تواند هارمون خوبی باشد.

به شخصه تصور می‌کنم که اگر از چیدمان منزل با رنگهای زنده و پررنگ لذت ببرید، می‌تواند انتخاب ایده‌آلی باشد، زیرا نوع وضوح رنگها و خاص بودن آنها نیاز به جسارت دارد اینکه رنگهای قرمز، نارنجی و زرد را در دکوراسیون خود استفاده کنید بسیار شگفت انگیز و البته ریسک پذیر است باید بتوانید بین آنها تعادل برقرار کنید. از آنجایی که سه رنگ دارای تُن رنگی یکسانی هستند، تنها با حفظ نواحی بزرگی از رنگ سفید می‌توانید فضای خود را همیشه تازه و دلنشین نگهدارید.

نحوه ایجاد طرحهای رنگی مناسب

غالبا شنیده‌ایم که رنگهای متضاد یکدیگر جذاب هستند اما وقتی در مورد طرحهای رنگی صحبت می‌کنیم این موضوع به درستی صادق نیست. کنتراست رنگها، در جایی که روی چرخه رنگ برخلاف یکدیگر قرار گرفته‌اند را درنظر بگیرید. این تکنیک در مخلوط کردن shadeهای گرم و سرد کارآمد بوده است. ترکیب رنگ نارنجی با رنگ آبی یا تکه‌هایی از رنگ سبز در یک طرح قرمز بسیار منحصر بفرد و زیرکانه است. طرحهای رنگی قابلیت پویایی دارند و بسیار سرگرم کننده هستند و توجه مخاطب را جلب می‌کنند.

استفاده از رنگهای منحصر بفرد در لوازم منزل برای قرارگیری در کنار رنگهای خنثی بسیار شگفت انگیز است. از کاربرد رنگهای خاص و تند در دکوراسیون ترسی نداشته باشید. از زندگی بیشترین لذت را ببرید و از اعجاب رنگها در دکوراسیون فضای داخلی غافل نشوید.

سعی کنید فضای ایجاد کنید که در شما حس کسالت و خستگی بوجود نیاورد. از رنگها تنها برمبنای اعداد رنگی در چرخ رنگها استفاده نکنید. سعی کنید هارمونی دلپذیری در فضای خود بوجود آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Add to cart